bip

Zapisz się do newslettera

Zapisz się › ›


Rodzina 500+
Rodzina 500+


Darmowa Pomoc Prawna
Darmowa Pomoc Prawna
Przejdź do zakładki projektu

Harmonogram

Koło Pszczelarzy w Chodzieży
Koło Pszczelarzy w Chodzieży

Artysta Kazimierz Słodowy
Artysta Kazimierz Słodowy

Korona Stróżewo
Korona Stróżewo


Licznik odwiedzin

363
A A A

Aktualności : GMINA CHODZIEŻ. Skromnie, stosownie do sytuacji świętowano gminne dożynki 2020

Rolniczy trud doceniony. Dziękujemy!
Tegoroczne Święto Plonów w niewielkim stopniu przypominało ubiegłoroczne. Niestety mimo wcześniejszych planów i oczekiwań pandemia skutecznie uniemożliwiła obchody na większą skalę. Priorytetem dla władz gminy pozostało bezpieczeństwo, dlatego zadecydowano o ograniczeniu całości do uroczystej mszy świętej. Cała reszta była jak Pan Bóg przykazał, nie zabrakło wieńców dożynkowych, wypieczonego z tegorocznych zbiorów bochna chleba i dożynkowych podziękowań.


To nie miało tak być - mówił podczas mszy św. proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny ks. Jan Korygacz. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt na poważnie nie brał pod uwagę, że sprawy mogą przyjąć taki obrót. Jednak ci którzy zjawili się w ostatnią niedzielę na mszy św. na pewno nie żałowali. Msza godna była rolniczego trudu. Obok mieszkańców miasta i gminy Chodzież wzięli w niej udział sołtysi i samorządowcy w tym wójt gminy Kamila Szejner wraz ze swoją zastępczynią Ewą Kubiś oraz przewodnicząca rady gminy Ewa Śliwińska.      
Na kilkanaście minut przed jej rozpoczęciem w sąsiedztwie świątyni uformował się korowód złożony z delegacji sołectw wprowadzony do kościoła  przez starostów dożynkowych. W tym roku zaszczytną funkcję pełnili: p. Katarzyna Szostak z Rataj, mająca pod opieką 80 ha gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła i trzody oraz p. Dominik Pisarek ze wsi Rudki gospodarujący na 20 ha. Każda z delegacji, których reprezentanci w większości przebrani byli w stroje ludowe wraz z towarzyszącymi im wieńcami otrzymała błogosławieństwo koncelebrujących mszę kapłanów. Także podczas samej mszy nie zabrakło wątków dożynkowych.      
- Mimo wielu trudności także pogodowych dziękujemy za to co udało się zebrać. Za chwilę będziemy prosić Pana Boga o błogosławieństwo dla naszych rolników i całej gminy… Duże wrażenie wywarły tez słowa przepraszające rolników za tych, którzy tego trudu nie zauważają i docenić nie chcą.     
W dalszej części podczas homilii proboszcz przywołując fragment poezji Norwida zwrócił uwagę na znaczenie i wagę profesji rolnika w naszym społeczeństwie. - Bez was nie byłoby chleba, puste byłyby misy i ostatecznie zamarła, by ludzka aktywność. Chleb jest wartością bezwzględną. W tym bochnie jest zaklęte życie i nasze istnienie. Każdą kromkę dzielimy zgodnie i sprawiedliwie, bo chleb zawsze otwiera oczy na naszych bliźnich potrzebujących pomocy. Bóg wam zapłać za wasz skarb kochani rolnicy.     
Dziękując na koniec delegacjom z poszczególnych wiosek, wszystkim którzy ubogacili liturgię” także chórom, orkiestrze dętej ChDK pod batutą Sławomira Czapli oraz wiernym proboszcz życzył aby kolejny rok sprzyjał rolnikom i aby nikt nie cierpiał głodu. Pobłogosławione z tej okazji ziarno w symbolicznych woreczkach można było otrzymać przy wyjściu z kościoła.

k
Dodaj swój komentarz
Nazwisko i imię:
* Email:
Treść:

ankieta


ANKIETA
ANKIETA


Pogoda
Pogoda

Nasza Gmina
Nasza Gmina


Platforma Komunikacyjna
Platforma Komunikacyjna


Administracja
Administracja
Budżet
Uchwały
Budżet

Mapa Gminy Chodzież
Mapa Gminy Chodzież
Instrukcja

Wielkopolska Jakość
Wielkopolska Jakość

OSP Stróżewo
OSP Stróżewo

Dolina Noteci
Dolina Noteci

Informator turystyczny LGD
Informator turystyczny LGD

Pogotowie dla bezdomnych zwierząt
Pogotowie dla bezdomnych zwierząt

Fundusze Sołeckie
Fundusze Sołeckie
2014 © Urząd Gminy w Chodzieży
sekretariat@gminachodziez.pl
CSS 2.1 XHTML 1.0